• Pribinkári cestujú s ERASMOM po Európe

• „Svet je kniha a tí, ktorí necestujú, čítajú iba jednu stranu.“ Tento motivačný citát známej historickej postavy Sv. Augustína bol jednou z prvotných inšpirácií aktívnej učiteľky nemeckého jazyka Zuzany Čižmárikovej a vedenia školy ZŠ Pribinova v Zlatých Moravciach. Tí iniciatívne pripravili pre svojich šikovných žiakov v nastávajúcich dvoch školských rokoch skutočnú lahôdku: medzinárodný projekt ERASMUS+ pod názvom „Crossin to languages“, čo vo voľnom preklade znamená „Pustime sa do jazykov“.

Projekt, ako už jeho názov napovedá, je jazykovo orientovaný a umožní žiakom ZŠ Pribinova preniknúť hlbšie do schopností komunikovať  v cudzom jazyku so svojimi rovesníkmi z Grécka, Rumunska, Litvy, či pre nás exotikou dýchajúceho Turecka.

Zároveň umožní žiakom a ich sprevádzajúcim učiteľom navštíviť a aktívne spoznávať vyššie spomenuté krajiny z hľadiska histórie, kultúry, architektúry, jazyka či geografie. Samozrejme, zahraničných hostí v tomto projekte privítame aj na Slovensku, v našom meste, v našej škole a žiaci si svojich kamarátov počas ich pobytu na Slovensku vezmú aj do svojich domovov.

Hlavnou myšlienkou a zároveň cieľom projektu je umožniť žiakom školy overiť si a zároveň zdokonaliť svoju schopnosť použiť cudzí jazyk pri komunikácii nielen v triede, tak ako sa to deje pri štandardnom vyučovaní, ale priamo v reálnom živote - pri stretnutí a aktivitách s kamarátmi z rôznych krajín Európy v školách a v ich domovoch.

Pridanou hodnotou je potom samozrejme aj cestovanie a spoznávanie tých kútov Európy, ktoré majú väčšinou žiaci možnosť vidieť iba  na mape, obrázkoch či v televízii.

Prvým z partnerov v projekte a zároveň koordinátorskou školou projektu je Lietuvos Sporto Universiteto Kedainu „Ausuros“ progimnazija   z mesta Kedainaiz Litvy. Grécko v projekte zastupuje škola Daily Junior High School of Petra of Lesvos, ktorá sa nachádza na ostrove LESBOS v Iónskom mori. Rumunsko je zastúpené školou Liceul Teoretic German Johann Ettinger, ktoré sa nachádza v historicky známom meste SatuMare (Satmár). Štvoricu kontinentálnych partnerov dopĺňa škola Meram Alparsan Ortaokulu z tureckého mesta Konya. Tu sa bude konať v novembri 2019 aj prvé projektové stretnutie, na ktoré sa už isto tešia piati žiaci ZŠ Pribinova a ich sprevádzajúci učitelia. Čaká ich atraktívna cesta zahŕňajúca letecký presun a pri napĺňaní programu počas týž- dňa aj množstvo zaujímavých aktivít v anglickom  a nemeckom jazyku a v neposlednom rade veľké dobrodružstvo pri spoznávaní cudzej krajiny. O tom však už v reportáži, ktorú prinesieme po absolvovaní ich pobytu.

Tento projekt bol financovaný s podporou Európskej komisie. Tento článok reprezentuje výlučne názor autorov a Komisia a ani národná agentúra nezodpovedajú za akékoľvek použitie informácií obsiahnutých v tomto článku.

Mgr. Zuzana Čižmáriková, koordinátorka projektu; Mgr. Lenka Herdová, riaditeľka školy