• Pribinkári privítali zahraničnú návštevu

• Učitelia a žiaci v Základnej škole na Pribinovej ulici v Zlatých Moravciach v uplynulých dňoch privítali v rám-ci ich prvého medzinárodného projektu ERASMUS+ pod názvom „Cross into languages“ žiakov a učiteľov z partnerských škôl zo štyroch európskych krajín.

Projekt, ako už jeho názov napovedá, je jazykovo orientovaný a umožňuje žiakom našej základnej školy preniknúť hlbšie do schopností komunikovať v cudzom jazyku s rovesníkmi z Grécka, Rumunska, Litvy a Turecka. Zároveň umožňuje žiakom a ich sprevádzajúcim učiteľom navštíviť európske krajiny a aktívne ich spoznávať z hľadiska histórie, kultúry, architektúry, jazyka či geografie.

V dňoch od 24. februára do 28. februára 2020 takto navštívili Zlaté Moravce a Pribinku žiaci a učitelia zo školy Lietuvos Sporto Universiteto Kedainu „Ausuros“ progimnazija z mesta Kedainai z Litvy. Grécko zastupovala škola Daily Junior High School of Petra of Lesbos, ktorá sa nachádza v Iónskom mori na ostrove LESBOS. Rumunsko bolo zastúpené školou Liceul Teoretic German Johann Et- tinger, ktoré sa rozprestiera v historicky známom meste Satu-Mare (Satmár). Štvoricu kontinentálnych partnerov v projekte dopĺňala návšteva zo školy Meram Alparsan Ortaokulu z tureckého mesta Konya. Spolu teda navštívilo Pribinku 8 učiteľov a 22 žiakov. Čakal ich tu atraktívny program, počas ktorého spoznali školu, mesto Zlaté Moravce, naše hlavné mesto a na záver programu aj región Liptova a oblasť Vysokých Tatier. Pracovný program začal  v pondelok 24. februára, keď sme hostí, ako sa patrí, privítali chlebom a soľou v priestoroch našej školy. V škole prebiehal aj pestrý zoznamovací program. Potom sa naša zahraničná návšteva presunula do mestskej knižnice. V popoludňajších hodinách hosťujúcich žiakov privítali ich slovenskí rovesníci vo svojich rodinách.

Druhý deň pobytu sme vyhradili návšteve hlavného mesta Slovenska – Bratislavy. Okrem prehliadky pamätihodností, ako napr. Starého Mesta či Bratislavského hradu, čakal účastníkov aj pracovný program v podobe vytvárania slovníka s termínmi v oblasti turistického ruchu a cestovania.

Tretí deň naši hostia navštívili vybrané vyučovacie hodiny v škole. V priestoroch MsÚ sa konalo privítanie všetkých účastníkov stretnutia primátorom Zlatých Moraviec PaedDr. Dušanom Husárom. Po ňom nasledovala návšteva a prehliadka Mestského múzea v Zlatých Moravciach.

Vo štvrtok 27. februára, štvr deň stretnutia, sa program a jeho účastníci presunuli do oblasti Liptova. Naši hostia si vychutnali atmosféru známeho lyžiarskeho strediska Donovaly. Obdivovali skanzen – tradičnú drevenú dedinu vo Vlkolínci. V penzióne Sidorovo v Bielom Potoku si potom v rámci pracovného programu žiaci vyskúšali aj to, ako vyzerá práca recepčného v hoteli.

V piatok 28. februára program vyvrcholil návštevou Demänovskej doliny, kde sme s nimi navštívili Demänovskú jaskyňu Slobody. Po obede v Liptovskom Mikulá- ši sme sa presunuli do Vyso- kých Tatier, kde sme navštívili Štrbské Pleso. Aj keď nás Vysoké Tatry privítali poriadnou chumelicou, a tak si naši hostia nemohli vychutnať pohľady na majestátne končiare, predsa sme sa spolu tešili

z prechádzky popri plese a z množstva snehu, ktorého bolo všade neúrekom. Dobre padla aj horúca čokoláda pred návratom do penziónu. Bodkou za programom celého stretnutia bol spoločný tanečný večer, počas ktorého si žiaci a učitelia vyskúšali tradičné tance všetkých piatich zúčastnených krajín.

Hlavným cieľom nášho projektu bolo umožniť žiakom a učiteľom našej školy overiť si a zároveň zdokonaliť komunikačné schopnosti v cudzom jazyku nielen v triede, ale aj v reálnom živote.

Pribinka sa organizáciou tohto stretnutia stala prvou základnou školou v Zlatých Moravciach, ktorá na svojej pôde zorganizovala takéto stretnutie. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí podali pomocnú ruku a pomohli pri jeho organizácii, hlavne žiakom, ich učiteľom, vedeniu školy, rodičom a primátorovi mesta. Tento projekt bol financovaný s podporou Európskej komisie. Tento článok reprezentuje výlučne názor autorov a Komisia a ani národná agentúra nezodpovedajú za akékoľvek použitie informácií obsiahnutých v tomto článku.

Fotoalbum: https://pribinka.edupage.org/album/#gallery/266

Mgr. Zuzana Čižmáriková,

1.                                                                                               koordinátorka projektu
                  1.