• Mobilita učiteľov cudzích jazykov v Turecku

        •  

               V týždni od 12.2.2023- 18.2.2023 vycestovali tri učiteľky cudzích jazykov - PhDr. Gabriela Čásarová, PhD., Mgr. Katarína Škulová a Mgr. Marianna Vavrová na mobilitu do Turecka prostredníctvom programu Erasmus+ Európske hry. Projekt je realizovaný na medzinárodnej úrovni v spolupráci s partnerskými školami- Nemeckom, Tureckom a Chorvátskom. Učitelia môžu v rámci projektu vycestovať do týchto partnerských škôl a  spoznávať ich školské systémy.

               Do zeme sultánov a  tureckého čaju sme cestovali letecky z Viedne do Istanbulu a ďalej priamo do cieľa našej mobility, ktorým bolo mesto Konya, nachádzajúce sa na juhozápade Turecka. Tu sme po celodennom cestova pristáli v nedeľu 12..februára  2023 v podvečerných hodinách. Ihneď po prílete sme sa zoznámili s tureckými učiteľmi, ktorí nás na letisku privítali a pomohli nám dopraviť sa do hotela Ramada Plaza.

               Pracovný program mobility začal v pondelok ráno, keď sme sa všetci zvítali v našej partnerskej škole. Hostiteľom projektového stretnutia bola škola Hoca Ahmed Yesevi Ortaokulu v meste Konya v Turecku. Jej prehliadka nám poskytla náhľad, ako funguje škola v tejto exotickej krajine. Po prehliadke nasledoval obed v reštaurácii futbalového štadióna, kde sme mali príležitosť ochutnať typické miestne jedlá, vrátane miestnej špeciality- baklavy.

             Utorok si naši hostia vyhradili na prehliadku vedeckého centra a múzea Melvana. V popoludňajších hodinách nás čakali oficiálne stretnutia s riaditeľom školy a predstaviteľkou odboru školstva pre mesto Konya.

               V stredu sa v kongresových priestoroch konalo projektové stretnutie. Každá krajina prezentovala svoje mesto a krajinu. Rozprávali sme sa o odlišnostiach vo vzdelávacích systémoch zúčastnených krajín. Zároveň sme sa dohodli na termínoch mobilít v jednotlivých spolupracujúcich krajinách. Neskôr sme mali možnosťnavštíviť súkromnú školu s moderným vybavením a porovnať tak štátne a súkromné školstvo. V podvečerných hodinách sme navštívili ortodoxný kostol a tradičnú dedinku Sille.

               Štvrtkový program začal veľmi skoro. Vstávali sme ešte za ranného spevu muezína a hneď po raňajkách sme vyrazili na výlet za jednou z najkrajších atrakcií TureckaCappadociu. Je to územie východnej Antalónie, polostrova, ležiaceho na hranici Európy a Ázie. Názov tejto dnešnej ázijskej časti Turecka pochádza z gréckeho slova ανατολήanatoli, čo po slovensky znamená východ. Toto územie v sebe nesie nielen výnimočnú krásu, ale i bohatú históriu. Túto oblasť ročne navštívi množstvo turistov pre svoju neopakovateľnú atmosféru. Návštevníci majú pocit, akoby sa zrazu ocitli na inej planéte. Povrch zeme je zvrásnený podivnými útvarmi v tvare rozprávkových domčekov a kopčekov, ktoré pri zapojení fantázie pripomínajú napríklad zmrzlinu či hríby. Útvary vznikli pod vplyvom sopečnej a poveternostnej činnosti.

               Piatok bol posledným dňom našej mobility. Dopoludnia sme mali ešte možnosť vidieť tradičný orientálny bazár.  Popoludní smenastupovali do lietadla na spiatočnú cestu domov.

               Veríme, že okrem nezabudnuteľných zážitkov a nových pracovných partnerstiev sme získali skúsenosti z tureckej kultúry, ich pohostinnosti a srdečnosti.Tešíme sa na nasledujúce mobility, v ktorých získame celkom isto jedinečné zážitky. Obzvlášť sa tešíme sa na ďalšie stretnutie, ktoré sa bude konať v júni u nás na Slovensku. Touto cestou by sme chceli poďakovať všetkým vyučujúcim cudzích jazykov, ich zanietenej práci, bez ktorej by tieto mobility nebolo možné uskutočniť.

           

           

          PhDr. Gabriela Čásarová, PhD.